Подорож сучасністю з мапою Уельбека
Автор: Michel Houellebecq / Мішель Уельбек
Видавець: Flammarion
Рік: 2010
Ексцентричний французький письменник Мішель Уельбек своїм останнім твором «La carte et le territoire» довів, що за голосною піар-кампанією, яка сколихнула увесь Інтернет, приховується не лише природнє бажання нажитися на своєму творі, але й глибина розкриття піднятих у романі тем, яка недарма була відзначена Гонкурівською премією у 2010 році.
«La carte et le territoire» сколихнула всю Європу з двох причин. Перша з них – скандал щодо авторськіих прав, який розгорівся між письменником та юристом Флореном Гаєром. Останній стверджував, що письменник порушив авторські права Вікіпедії, використавши декілька її статей без посилань. Правозахисник виклав книжку у своєму блозі, розповсюдивши тим самим її в Інтернеті. Дискусія заполонила не лише мережу, а й шпальта європейських газет, які не оминули нагоди розповісти всьому світу про перший в історії літературної преміі Гонкур випадок вільного безкоштовного доступу до книги-переможця. Проте, автор роману нічого від цього не втратив. Навпаки, роман, наповнений роздумами Уельбека про життя митця у сучасному суспільстві, розійшовся тиражем у 120 000 лише за кілька місяців.
Головний герой роману, фотограф і художник Жед Мартен, щирий та захплений своїми ідеями, прагне відірватися від світу, нав’язаному йому ззовні. Працюючи фотографом, він робить серію фотографій дорожніх мап компанії Мішлен. «Мапа цікавіша за територію» – ось головна думка, що проходить червоною лінією через увесь текст. Уява митця важливіша за реальне життя, його твори варті більше, ніж слова критиків, його омріяне кохання сильніще за випробування та відстані. Він – аналітик життя, що перетворює свій життєвий досвід у мистецтво, споглядаючи мінливості нашого світу.
Ізюминкою цього твору, на думку багатьох критиків, стало введення у твір реальної історичної особи самого автора у ролі героя другого плану. На сторінках роману життєві лінії Жеда Мартена та Ульбека переплітаються та взаємодоповнюють портрети двох особистостей. Сам Уельбек говорить, що саме це дозволило йому відкрити своє справжнє обличчя, показати себе без маски знаменитості, таким, як у самому романі його намалював для своєї виставки відвертий художник Жед Мартен.
«La carte et le territoire» можна без перебільшень назвати калейдоскопом сучасного світу. Автор підіймає вічні питання життя та смерті (смерть Уельбека у романі), кохання (історія Жеда Мартена та Ольги), проблему митця та суспільства, розгортаючи ці вічні питання у сучасному просторі та пропонуючи неочікувані рішення. У цій книзі все: філософський роман, любовна історія, детектив, біографія, спогади, історія сучасної культури, утопія, економіка, чорний гумор… Це не просто роман на п’ятсот сторінок, це ціла енциклопедія сучасності, що змусить Вас подивитись на світ по-новому, блукаючи по ньому за допомогою мап, які Уельбек надає у романі своїм читачам.
Наразі роман можна легко знайти мовою оригіналу. Найближчий переклад очікується цього року від російського видавництва Corpus.